W gorące dni dużo przyjemniej jeździ się w schłodzonym aucie. Niestety układ klimatyzacji jak i każdy inny czasem ulega awarii. W poniższym poradniku postaram się napisać dla Ciebie instrukcję jak zdiagnozować klimatyzację zarówno manualną jak i automatyczną w warunkach domowych. Opis został stworzony na podstawie silnika BCB (1.6 16V) jednak w przypadku innych silników diagnoza wygląda analogicznie.

Klimatyzacja nie uruchomi się gdy temperatura zewnętrzna jest poniżej +5°C.

Aby sprawdzić czy masz czynnik w układzie wystarczy podłączyć komputer pod samochód i sprawdzić błędy (warto je zapisać, usunąć i pobawić się klimatyzacją i odczytać na nowo, aby nie brać pod uwagę starych błędów). W przypadku wersji z klimatyzacją automatyczną błędy można odczytywać i kasować za pomocą panelu Climatronic. Nie polecam odkręcać czujnika ciśnienie i badać śrubokrętem, gdyż może to skutkować uszkodzeniem układu. Jeżeli występują jakieś błędy napraw ich przyczyny zanim przejdziesz do dalszego etapu.

Po włączeniu działania klimatyzacji powinny wzrosnąć obroty, uruchomić się oba wentylatory przy chłodnicy oraz „cyknąć” cewka kompresora, co spowoduje, że zacznie się obracać koło sprężarki nie tylko z zewnątrz, ale także wewnątrz. Jeżeli układ jest nabity i któraś z tych rzeczy się nie dzieje przejdź kolejno przez punkty poniżej.
UWAGA Jeżeli wszystko działa, a klimatyzacja nie chłodzi to należy sprawdzić czy czynnik się nie kończy w układzie. Jeżeli jest ok, to możliwe, że Twój kompresor już nie daje rady i trzeba myśleć o jego wymianie.
UWAGA Jeżeli układ jest nieszczelny to należy najpierw znaleźć nieszczelność i ją usunąć.

1. Bezpieczniki

Za sprawność układu klimatyzacji odpowiada kilka bezpieczników. Część z nich znajduje się w skrzynce w desce po stronie kierowcy (bezpieczniki: 5 (7.5A), 16 (10A), 25 (25A).

Pozostałe są w puszce na akumulatorze. Jest to bezpiecznik 164 (30A lub 40A – w zależności od silnika) oraz 180 (30A)

2. Diagnoza w komorze silnika

2.1 Wentylatory
Aby sprawdzić poprawność działania wentylatorów należy wypiąć wtyczkę z czujnika temperatury płynu chłodniczego znajdującego się w chłodnicy i złączyć ze sobą pin 2 (czerwony) z pinem 1 (czerwono-biały). Wentylatory powinny ruszyć na pierwszym biegu – jeżeli któryś wentylator nie ruszy oznacza, że jest uszkodzony (lub awarii uległa wiązka do niego). Kolejny etap polega na sprawdzeniu drugiego biegu wentylatorów – w tym celu należy złączyć ze sobą pin 2 (czerwony) z pinem 3 (czerwono-żółty). Jeżeli jeden z wentylatorów się kręci, a drugi nie, oznacza to, że ten, który się nie kręci jest uszkodzony (lub awarii uległa wiązka do niego). Jeżeli żaden wentylator nie startuje może to oznaczać uszkodzenie wiązki, uszkodzenie modułu wentylatorów lub obu wentylatorów – wtedy należy podłączyć osobno wentylatory na ich kostkach podając masę na pin 3 (brązowo-czarny) i +12v na pin 1 (czerwono-czarny). Jeżeli wentylatory okażą się sprawne należy sprawdzić przewody między ich kostkami a kostką T4 przy sterowniku wentylatorów znajdującym się pod akumulatorem. Jeżeli przewody są sprawne, a piny dolegają do nóżek modułów to uszkodzony jest prawdopodobnie sterownik wentylatorów. Należy pamiętać o sprawdzeniu także drugiej kostki przy tym sterowniku czy piny lub przewody nie są uszkodzone.

2.2 Cewka kompresora
W celu sprawdzenia czy sprzęgło / cewka kompresora jest sprawne należy na jego kostkę podłączyć na pin 1 (brązowo-czarny) masę i na pin 2 (zielono-czarny) +12v – powinniśmy usłyszeć charakterystyczne „cyknięcie”, a kompresor przy zakręceniu zewnętrznym kołem powinien kręcić się także w w wewnętrznym kole – nie należy odpalać silnika oraz kręcić długo, gdyż jeżeli układ jest pusty, to możemy uszkodzić kompresor.

2.3 Czujnik ciśnienia
Czujnik ciśnienia jest właściwie jedyną częścią, której nie sprawdzimy w warunkach domowych (3-pinowy). Aby wyeliminować go z kręgu podejrzeń należy sprawdzić czy przewody nie są uszkodzone, podmienić go na inny – sprawny lub podłączyć auto do maszyny nabijającej klimatyzację i sprawdzić ciśnienie w układzie. Jeżeli jest prawidłowe to należy wymienić czujnik jeżeli pokazuje się błąd w module klimatyzacji po podłączeniu komputera dotyczący tego czujnika.

2.4 Czujnik temperatury
Czujnik ten w przypadku Climatronic-a znajduje się za lewą kratką zderzaka przedniego. W przypadku klimatyzacji manualnej mogą występować zarówno czujniki z wersji Climatronic jak i ten po lewej stronie w podszybiu. Łatwiej jest sprawdzić ten z podszybia – w temperaturze powyżej +5°C powinien on mieć przejście pomiędzy pinami. W przypadku Climatronic’a lub licznika z wyświetlaniem temperatury łatwo jest sprawdzić czujnik z kratki zderzaka – wystarczy spojżeć na wyświetlacz. W przypadku manualnej klimatyzacji należy jednak albo go podmienić albo sprawdzić błędy i bloki pomiarowe za pomocą komputera.

2.5 Sterownik wentylatorów
Jeżeli nic z powyższych nie jest uszkodzone, to prawdopodobnie awarii uległ sterownik wentylatorów. Pamiętaj jednak aby przed jego wymianą sprawdzić kable przy nim, gdyż są narażone na działanie czynników związanych z pogodą i może to powodować ich uszkadzanie. Jeżeli wymieniasz sterownik pamiętaj aby kupić drugi o tych samych numerach OEM lub chociaż o takiej samej kostce z małymi przewodami.

3. Wnętrze auta

3.1 Klapy
W przypadku klimatyzacji manualnej przekręcamy pokrętłami i sprawdzamy czy leci ciepłe / zimne powietrze oraz czy podmuch jest tymi kanałami, które są ustawione. W przypadku Climatronic-a testujemy to samo za pomocą przycisków na panelu.

3.2 Silniczki

Błędy silniczków są widoczne na komputerze po podłączeniu – wyjątkiem jest klimatyzacja manualna – tam jest tylko silniczek obiegu wewnętrznego i może nie być pokazywany jego błąd.

3.3 Czujnik nasłonecznienia (tylko Climatronic)
w tym przypadku najłatwiej jest sprawdzić odpowiednie bloki pomiarowe na komputerze lub wartości na panelu w sytuacjach: zasłaniając czujnik ręką i pozostawiając w pełnym świetle.

3.4 Wentylator i rezystor
Jeżeli jest problem z siłą nadmuchu to należy sprawdzić wentylator podłączając go pin 1 do +12V, a pin 2 do masy. Jeżeli wentylator się kręci prawdopodobnie to rezystor jest uszkodzony.

3.5 Panel
Niestety czasem winnym okazuje się panel sterowania klimatyzacją manualną / Climatronic. Aby go wyeliminować należy podłączyć drugi o dokładnie tych samych numerach OEM

W ten sposób na podstawie moich wskazówek niejednokrotnie udało się komuś z Was naprawić klimatyzację, jednak nie w każdym silniku jest to samo. Warto o tym pamiętać.