Silniczek V71 odpowiada za ustawienie źródła powietrza, które zasysane do nawiewu. Niestety bardzo często ulegał on uszkodzeniu powodując w znacznej części przypadków ustawienie się klap na nawiew wewnętrzny czego skutkiem może być nadmierne parowanie szyb. Podczas montażu Climatronic-a u siebie i ja napotkałem ten problem. Znalezienie sprawnego egzemplarza jest jak wygrana na loterii. Najczęściej przyczyną awarii jest pęknięta zębatka – foto poniżej.

Niestety nie pasuje ona z silniczka od zwykłej klimatyzacji / wersji z samym nawiewem.

Spotkałem się z osobami, które naprawiały zębatkę, jednak w moim przypadku było to niewykonalne.

Zamówiłem więc chiński zamiennik silniczka. Kiedy przyszedł podłączyłem go i niestety nie był wykrywany poprawnie przez sterownik klimatyzacji. Postanowiłem rozebrać go. Ku mojemu zaskoczeniu budowa była identyczna jak oryginał, więc wybiłem trzpień wraz z zębatką i zamontowałem do popsutego silniczka. Koszt łączny to około 60zł, naprawa silniczka zajmuje 5 minut, ale najgorszy jest jego montaż – żeby wymienić trzeba wyjąć schowek i wciskać się aby go wykręcić. Da się zrobić to bez zdejmowania deski.

Dużym minusem tego rozwiązania jest długi czas oczekiwania, ale tu z pomocą przychodzi kolega Dawid, który wykonuje mocniejsze wersje tej zębatki, dzięki niemu nie trzeba kupować silniczka, czekać 2 miesiące na paczkę z chin. Poniżej zdjęcia takiej zębatki. Kontakt do Dawida: Lymok@wp.pl

Kilka uwag:
– silniczek od wersji angielskiej nie pasuje
– silniczek od wersji bez climatronic-a nie pasuje
– silniczek musi mieć numer 1J1907511A

Ostatnim etapem jest adaptacja silniczka. W tym celu należy przejść kolejno:

  1. 08 (HVAC) -> 02 (Fault codes) -> 05 (Clear codes)
  2. 08 (HVAC) -> 08 (Meas. Blocks) -> Group 001 -> Switch to basic settings (powinno nadal być w gr 001 – jeżeli nie to przejdź do niej) -> czekaj aż pojawią się same 0 w polach
  3. 08 (HVAC) -> 02 (Fault codes) -> Jeżeli pojawiły się nowe błędy należy sprawdzić odpowiednie elementy i po naprawie powtórzyć czynność. Jeżeli nie przejdź do kolejnego etapu.
  4. 08 (HVAC) -> 10 (Adaptation) -> Channel 00 -> Read -> Save -> Yes