Bardzo często zdarza się, że uszkodzeniu ulegnie jeden z elementów i centralny zamek nie działa jak należy. Jak zweryfikować co jest uszkodzone? W tym pomoże Ci poniższy opis.

Jeżeli po zamknięciu auta oryginalnym pilotem, w przypadku wersji z elektrycznymi szybami przyciskiem na panelu kierowcy lub w wersji z manualnymi/nieoryginalnymi elektrycznymi wciśnięciu bolca w drzwiach zamki się zamykają, a następnie jeden lub więcej się otwierają oznacza to, że albo nie mamy domkniętych wszystkich drzwi, maski i klapy bagażnika (nieoryginalne alarmy czasem tak działają w zależności od modelu centralki) albo coś jest uszkodzone.

Namierzenie drzwi, z którymi jest coś nie tak jest bardzo proste – wystarczy spojrzeć, które się otwierają po zamknięciu. Problem najczęściej leży w zamku, jednak nie zawsze, dlatego poniżej opisane zostały różne przypadki, z którymi udało mi się spotkać.

Łatwiejsze w diagnozie są wersje z elektrycznymi szybami – uszkodzony może być zamek, wiązka między zamkiem i silniczkiem szyby lub silniczek szyby – zimne luty – łatwo to sprawdzić przekładając silniczek z drzwi po drugiej stronie (tył pasuje bez problemu, przód trzeba sprawdzić za pomocą org pilota lub przełożyć wiązkę – ma trochę inny pinout – możemy też podłączyć zamek za pomocą 8 przewodów przeciągając je po fotelach na krótko, ale nie polecam tego, gdyż musimy rozcinać przewody). Jeżeli po podmianie nadal występuje problem winny jest zamek – jeden z mikrostyków w module siłownika przy zamku jest uszkodzony, problemem są zimne luty w tym miejscu, zaśniedziała kostka lub odcinek przewodów między zamkiem i silniczkiem – to możemy zweryfikować za pomocą funkcji sprawdzania diód na multimetrze – z namierzeniem miejsca usterki powinieneś już sobie z łatwością poradzić jeżeli potrafisz go obsługiwać. Najczęściej winny jest zamek, dlatego to od jego sprawdzenia najlepiej zacząć.

W przypadku wersji z manualnymi/dokładanymi nieoryginalnymi szybami problemem może być także moduł centralnego zamka – tu warto przeczyścić styki modułu oraz jego kostek – znajduje się on tam gdzie w przypadku elektrycznych szyb moduł komfortu czyli po lewej stronie kierownicy na wysokości skrzynki bezpieczników. Jeżeli nadal nie działa należy sprawdzić przewody od kostek modułu do kostek drzwi, a następnie od kostek drzwi do kostek zamka. Jeżeli wszystko jest sprawne problemem powinien być zamek – należy go wyjąć, sprawdzić miernikiem, ewentualnie naprawić/wymienić, jednak jeżeli będzie sprawny to warto rozebrać moduł centralnego zamka i go sprawdzić czy nie uległ uszkodzeniu.

Najbardziej skomplikowane są wersje z elektrycznymi szybami z przodu, a manualnymi z tyłu – tu należy sprawdzić przednie zamki wg opisu z elektrycznych szyb, a tylne z opisu o manualnych szybach – moduł łączy wtedy oba warianty podłączenia, jednak występuje on niezwykle rzadko i prawdopodobnie tylko jeżeli elektryczne szyby zostały dołożone oryginalne, ale już po zakupie.