Temat dołożenia ASR jest prosty, ale jeżeli ktoś nie potrafi odpowietrzyć układu hamulcowego polecam zlecić to odpowiedniej firmie – ja tak zrobiłem ponieważ nie chciałem ryzykować swojego i moich pasażerów bezpieczeństwa – koszt wymiany pompy wraz z wymianą płynu na nowy to 150zł, a wymiana płynu 80, więc za 70zł mam zamontowaną pompę. Tylko którą pompę wybrać? Jak dobrać odpowiedni sterownik? Na co zwrócić uwagę?

 

Pompy ABS / ASR / ESP wychodziły w różnych wersjach. Najpierw należy sprawdzić jaką mamy teraz – zrobimy to za pomocą komputera – niestety nr sterownika jest niewidoczny pod maską, a jedynie nr pompy – jedna część miała 2 numery jednocześnie.

Głównie interesuje nas czy sterownik pompy ma początek 1J czy też 1C – nowa pompa musi mieć taki sam początek co obecna – wtedy nie będzie trzeba nic modyfikować.

Pompa musi mieć też taki sam układ wężyków (4+2 lub 6).

Ostatni element, na który musimy zwrócić uwagę to wielkość kostki od pompy – były duże i małe – oczywiście bierzemy taką, która ma identyczną kostkę.

Mnie system ASR wyniósł 5zł za pompę + powyższa usługa wymiany. Czy warto? Na pewno, szczególnie na jesienne i zimowe dni. Do pompy można podłączyć wyłącznik ASR. W tym celu należy przeciągnąć 2 przewody. Poniżej przedstawiam schemat (znaleziony w internecie) dla wersji z dużą wtyczką: