Dzisiejszy tutorial dotyczy właścicieli aut z silnikiem, na którym można znaleźć obudowę filtra powietrza taką jak na poniższym zdjęciu. Dotyczy ona silnika BCB, części egzemplarzy z AZD, oraz niektórych wersji silnika 1.4 16V.

Jak wiadomo czysty filtr powietrza to podstawa i jedyny koszt jaki poniesiemy podczas tej modyfikacji, ale to dopiero początek zabawy. Naszym kolejnym celem jest usunięcie 2 elementów z kanału powietrza:

Zwężka 1 znajduje się przy wlocie powietrza z prawej strony osłony (na zdjęciu została wyjęta – najłatwiej wybić od środka młotkiem – w tym celu odkręcamy kilka śrub):

Po rozkręceniu 11 śrub od osłony filtra, wymianie filtra i uszczelki warto usunąć (wyciągnąć) element, który znajduje się w tym miejscu (zwężka 2):

Ostatnim etapem jest modyfikacja dawki ciepłego / zimnego powietrza – aby to zrobić należy odnaleźć taki element (na zdjęciach jest już po modyfikacji):

Jest to termostat, który odpowiednio zmienia dawkę ciepłego / zimnego powietrza, jednak jeżeli się uszkodzi, to cały czas podaje z kanału ciepłego, co powoduje spadek mocy na rozgrzanym silniku – u mnie był sprawny, ale w celu zwiększenia dopływu chłodnego powietrza (silnik wtedy dłużej się nagrzewa) założyłem na niego nakrętkę – przy poprawnym założeniu trzyma się bardzo dobrze i dociska ją sprężyna.

Wszystkie te zmiany są odwracalne, a czas wymagany na modyfikację to kilkanaście minut.

Skutek: do silnika dostarczane jest więcej zimnego powietrza, a co za tym idzie auto jest zrywniejsze – nie jest to kolosalna różnica, gdyż w tych silnikach ciężko o taką, ale jest zauważalna. Jeżeli ktoś z Was ma możliwość sprawdzenia na hamowni jak wygląda przy zwykłej obudowie filtra, a zmodyfikowanej, to proszę o informacje, a zamieszczę tu wyniki.