Część aut nie miała halogenów, niestety ich montaż wymaga rozklejenia lamp lub ich wymiany, ewentualnie dokupienia zestawu kratek z halogenami. W przypadku systemu Xenon jesteśmy zdani na tę ostatnią opcję. Poniżej opisany został sposób montażu w lampach halogenów, opis instalacji oraz instrukcja przerobienia ich pod system Xenonów.

Montaż w reflektorach

Halogeny nie pasują od innych aut i muszą być z innych reflektorów od VW Bora. Reflektor jest przygotowany pod ich montaż, wystarczy, że posiadamy komplet wkrętów i uchwytów z poprzedniego reflektora – polecam zakup uszkodzonych lamp, aby je zamontować w naszych.
Montaż polega na rozklejeniu reflektorów – ja u siebie rozklejałem reflektory Hella, pamiętaj o zakupieniu nowego kleju przed operacją, ostatecznie może być także czarny sylikon, który będzie odporny na trudne warunki atmosferyczne. Rozklejenie jest dość proste i można użyć do tego nawet zwykłej suszarki do włosów. Po rozklejeniu potrzebujemy miniszlifierkę wraz z zestawem końcówek, którymi wytniemy otwór w miejscu już przygotowanym. Następnie wkręcamy uchwyty, montujemy soczewkę, sklejamy reflektor i możemy przejść do kolejnego punktu czyli przygotowania instalacji.

Przygotowanie instalacji

Są 2 typy instalacji halogenów – z przekaźnikiem i bez. Ja wybrałem opcję z przekaźnikiem, żeby nie obciążać włącznika na styku świateł pozycyjnych i aby działały tylko kiedy drogowe są wyłączone. Poniżej wstawiam 2 wersje schematów. Wersja z przekaźnikiem wyłącza halogeny kiedy mamy włączone światła drogowe, dzięki czemu nie marnujemy prądu – podczas jazdy we mgle światła długie przeszkadzają, więc nie włączamy ich – oszczędzamy w ten sposób żarówki i lampę.

Wersja bez przekaźnika:

Podłączenie wersji z bez przekaźnika polega na podłączeniu:
– pin T17/16 włącznika świateł do bezpiecznika nr 3, który mostkujemy z bezpiecznikiem nr 4.
– bezpiecznik F3 na drugim pinie podłączamy do świateł (w przypadku lamp z halogenami T10/2, halogeny w kratkach – +12v)

Wersja z przekaźnikiem (proponowana)

Podłączenie wersji z przekaźnikiem polega na podłączeniu:
– pin T9/6 kostki przekaźnika do bezpiecznika F18 (światła drogowe)
– pin T9/8 kostki przekaźnika do pinu T17/8 włącznika świateł
– pin T9/4 kostki przekaźnika do bezpiecznika F3,
– pin T9/2 kostki przekaźnika do świateł (w przypadku lamp z halogenami T10/2, halogeny w kratkach – +12v)
– bezpiecznik F3 na drugim pinie podłączamy do T17/16 włącznika świateł

W przypadku dołożenia Xenonów

W przypadku wersji Xenon różnica jest taka, że podłączamy bezpośrednio przewody do kratek, a nie do reflektorów. Jeżeli dokładamy system Xenon, to musimy dokupić takie kratki, aby dalej cieszyć się halogenami i przeprowadzić kable z kostek lamp do kratek.

Czy warto?

Na pewno jest nieco lepsza widoczność w przypadku lamp z halogenami, jednak zdecydowanie lepiej sprawdzają się wersje w kratki. W mojej opinii lampa z halogenem lepiej wygląda niż bez, gdyż nie widać, że czegoś brakuje.