W okresie jesienno-zimowym kiedy jest zimno, a my wsiadamy do auta bardzo przydatną opcją jest posiadanie podgrzewanych foteli. Tym razem opiszę jak je założyć do naszych foteli. W tym celu potrzebujemy:

 • włącznik lewy
 • włącznik prawy
 • wiązka lub wtyczki do przełączników, foteli i przewody
 • maty foteli lub fotele z matami

Przy montażu warto od razu założyć regulację lędźwi, bo fotele i tak całe rozbieramy.

Jest kilka rodzajów mat grzewczych:

 • maty z „drutem” – kupujemy górną i dolną (dolna może być z boczkami lub bez), maty z „drutem” to i tak maty z nitką tylko zapakowaną w odpowiednią otoczkę i położone, dlatego napraw ich lutownicą nic nie da.
 • maty z nitką – kupujemy górną i dolną (dolna może mieć wyjście na boczki, wtedy je kupujemy i one są „z drutem”)

Montaż

Najpierw odłącz przewód masowy od akumulatora, jeśli masz poduszki w fotelach i tego nie zrobisz, a przekręcisz zapłon, zapali się lampka poduszki powietrznej. Przesuń siedzenie całkowicie do przodu i zdejmij dwie plastikowe zaślepki i odkręć śruby. Następnie zdejmij osłony.

Odsuń siedzisko całkowicie do tyłu. U na przy podłodze od frontu siedzenia pośrodku zobaczysz teraz dwie nakrętki 13 mm (lub śruby Torx 40 w przypadku niektórych foteli), odkręć je. Ostrożnie przesuń siedzisko do tyłu, aż rolki z tyłu siedziska wyjdą z obudowy rolek. Przechyl siedzenie od przodu, tak aby było widać okablowanie. Jeżeli są to odłącz wtyczki. Fotel można teraz bezpiecznie wyjąć z pojazdu. Następnie po przeniesieniu fotela w wygodne miejsce trzeba przystąpić do jego rozbierania. W przypadku wersji ze składanym fotelem mamy dodatkową śrubkę przy zapince, jeżeli mamy fotele od wersji 4/5 drzwi to interesuje nas tylko przód fotela.

Po zdjęciu plastikowych osłon można odpiąć plastikowy pasek z przodu i z boków, który przytrzymuje materiał do podstawy siedziska. Następnie odpinamy go też z tyłu.

Po wykonaniu tej czynności materiał można następnie podnieść, aby odsłonić metalowe klipsy mocujące po obu stronach podstawy siedzenia, odczepić je za pomocą pary długich nosków, ale należy bardzo uważać, aby nie rozerwać piankowej poduszki. Istnieją trzy metalowe szyny, które należy odpiąć. Zdjęcia poglądowe już po założeniu mat grzewczych.

Zdejmij materiał z zapięcia na rzepy z obu stron poduszki siedzenia. Teraz można całkowicie zdjąć tkaninę.

Następnie należy zdjąć górną część materiału, dlatego wracamy do zdjęcia z tyłu fotela i tam odpinamy przednią od tylnej części.

Następnie odpinamy cienkie druciki z dołu po obu stronach widoczne po otworzeniu plastikowego zapięcia z górnego zdjęcia. Delikatnie zsuwamy do góry materiał. Po drodze możemy spotkać od 2-4 drutów łączących materiał – odpinamy je. Po zdjęciu materiału możemy albo założyć matę i złożyć go albo pójść za ciosem i dołożyć poduszki w fotelach i regulację lędźwi – wystarczy zdjąć piankę aby to zrobić.

Schemat podłączania w wersji angielskiej, a poniżej opis:

 1. Niebiesko-szary – podświetlenie przycisków – najlepiej podłączyć pod przycisk obok
 2. Żółto-czarny – kostka pod fotelem T6/4
 3. Biało-czarny – kostka pod fotelem T6/2
 4. Szaro-czerwony – bezpiecznik 44 (15A)
 5. Brązowo-czarny – bezpiecznik 5 (7.5A)
 6. Brązowy – masa

  Dodatkowo do pinów pod fotelem, należy podłączyć masę ze słupków B – robimy to dla pinów, które wchodzą w matę, a nie mają odwzorowania w schemacie – kolor brązowy.